کلاس بندی تجهیزات و مناطق خطرناک

کلاس بندی تجهیزات و مناطق خطرناک به دو گروه ( I برای صنایع معدنی و II برای صنایع سطحی) و به دسته­‌های (M1 و M2 برای معادن) و دسته‌­های 1،2 و 3 برای سایر صنایع تقسیم می­‌شوند.

دستورالعمل ATEX 99/92/EC (که همچنین به نام ‘USE’ و یا ATEX 137 شناخته می­شود) اشاره دارد به ایمنی و درستی محافظت از کارگرانی که به صورت جدی در معرض خطر انفجار قرار دارند. دستورالعمل به روشنی مشخص می­‌کند که کارگران چه کارهایی را باید برای جلوگیری و پیشگیری از انفجار انجام دهند. که این موارد به صورت کلاس مناطق خطرناک در تقسیم بندی بیان شده است.

با کلاس بندی تجهیزات و مناطق خطرناک آشنا شوید

گاز، غبار یا بخار

  • Zone 0- یک محیط که در آن ترکیبی از هوا و یک ماده قابل اشتعال به شکل گاز، بخار و یا غبار در دوران کوتاه مدت و یا به صورت ممتد و یا در یک دوره بلند مدت وجود داشته باشد.
  • Zone 1- یک محیط که در آن ترکیبی از هوا و یک ماده قابل اشتعال به شکل گاز، بخار و یا غبار که تنها گاهی در حین کارکرد معمولی وجود داشته باشد.
  • Zone 2- یک محیط که در آن ترکیبی از هوا و یک ماده قابل اشتعال به شکل گاز، بخار و یا غبار که در حین کارکرد معمولی وجود ندارد ولی اگر وجود داشته باشد، تنها برای یک دوره کوتاه مدت خواهد بود.

گرد و غبار

  • Zone 20- یک محیط که در آن ابری از گرد و غبار قابل اشتعال در دوران کوتاه مدت و یا به صورت ممتد و یا در یک دوره بلند مدت وجود داشته باشد.
  • Zone 21- یک محیط که در آن ابری از گرد و غبار قابل اشتعال که تنها گاهی در حین کارکرد معمولی وجود داشته باشد.
  • Zone 22- یک محیط که در آن ابری از گرد و غبار قابل اشتعال که در حین کارکرد معمولی وجود ندارد ولی اگر وجود داشته باشد، تنها برای یک دوره کوتاه مدت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *