5 راهکار برای حل مشکل صنایعی که از هوای فشرده استفاده می کنند

هوای فشرده

یکی از مشکلات رایج در صنایعی که از هوای فشرده استفاده می‌کنند اتلاف هوای فشرده و ناکارآمدی ناشی از انتخاب و نصب اشتباه ادوات مرتبط است. به عنوان مثال خمش‌­ها یا تاب خوردگی‌­هایی که باعث تنگ شدن مسیر هوای فشرده در شلنگ‌ها می­‌شوند مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی بالا می­‌برند بی آن که کسی متوجه این افزایش مصرف انرژی شده باشد.

به طور خلاصه می‌توان گفت اثرات منفی ناشی از این قبیل اشتباهات رایج باعث کاهش بهره‌وری تا 60% می‌شوند.

نکاتی جهت افزایش بهره وری هنگام استفاده از هوای فشرده

1. انتخاب شلنگ مناسب

فشار مورد نیاز، دمای محیط، میزان انعطاف پذیری و ضریب مقاومت در برابر عوامل محیطی با توجه به نوع صنایع متفاوت هستند که معمولاً مصرف کنندگان تخمین صحیحی از عوامل یاد شده ندارند. بالغ بر 90% از شکایات و انتقادات مطروحه در این زمینه مربوط به انتخاب نامناسب شلنگ­‌ها یا عدم شناخت کافی از اجزا و مواد اولیه بکار رفته در ساخت انواع شلنگ می‌شود. که این نه تنها موجب اتلاف انرژی و کاهش بهره‌وری می‌شود بلکه می‌تواند موجبات توقف خطوط تولید و خاموشی ناخواسته ماشین آلات را فراهم آورد.

2. طول مناسب شلنگ

افزایش بیش از حد طول شلنگ منجر به کاهش قطر آن یا خمیدگی و تنگ شدن مسیر عبور هوای فشرده می‌شود که در نهایت موجبات کاهش جریان هوای فشرده را فراهم می‌سازد. یکی از قوانین مهم هنگام انتخاب شلنگ این است که فواصل به درستی اندازه‌گیری شوند و همانطور که در عنوان این نوشتار ذکر شده بود «بلند به اندازه مورد نیاز و کوتاه تا حد امکان)) در تمام بازبینی‌های روزانه از خطوط تولید همواره باید دقت نمود تا شلنگ‌­ها هیچ گونه کشیدگی و خمیدگی نداشته باشند.

3. ترکیب بهینه شلنگ ها و اتصالات

یکی دیگر از مسایل حائز اهمیت اتصالات مورد استفاده برای نصب یک شلنگ به ادوات متعددی که با هوای فشرده کار می‌کنند است. ترکیبات مواد اولیه و سیستم آب بندی هماهنگ و متناسب برای دما، فشار و شرایط محیطی خاص عمر بالای تجهیزات را برای ما تضمین می‌کند.

4. ابزارهای مناسب

شلنگ­‌های پیچ خورده و دارای خمیدگی و شلنگ‌­هایی که در اندازه‌­های نامناسب بریده شده‌­اند، مانند یک هیولا انرژی را در خود می‌­بلعند و هدر می­‌دهند. اسفاده از ابزارآلات مخصوص نصب شلنگ­‌ها امکان استفاده از آن­ها را سریع‌­تر و آسان­‌تر می­‌سازد و از بروز اشتباهات رایج جلوگیری می­‌کند. این ابزار آلات شامل برنده (تیزبر) ZRS با پوشش مخصوص شلنگ PKB و نگهدارنده جدید شلنگ­‌های NPA است.

5. راه کار هوشمندانه نصب و راه اندازی

با پذیرش نظرات اصولی و دیدگاه‌­های صحیح و مناسب در هنگام نصب اولیه ادوات موجب بالا رفتن عمر ماشین آلات صنعتی می­‌گردد و درنهایت از مشکلات جلوگیری کرده و با بالا بردن امنیت و کارایی از بروز اشتباهات جلوگیری می‌­نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *