شیلنگ ویبراتور از تجهیزات اصلی جهت بتن ریزی بوده که وظیفه آن از بین بردن خلل و فرج های موجود در بتن، ساخت بتنی با ساختار همگن، هم اندازه نمودن دانه های بتن، گرفتن آب اضافی بتن و در نتیجه افزایش استحکام و جلوگیری از توخالی شدن بتن می باشد. در ادامه کاربرد هرکدام از انواع شیلنگ ویبراتور را بیان نموده و با راهنمای خرید کاملی که در اختیار شما قرار می دهیم شما در جهت انتخاب شیلنگ ویبره بتن مناسب با توجه به کاربری مدنظرتان راهنمایی می کنیم.

شیلنگ ویبراتور چه کاربردی دارد

بتن ترکیبی از چهار جزء اساسی آب، سیمان، شن و ماسه (دانه کوچک) و سنگ (سنگ آهنگ) می باشد که از پرکاربردترین و مهمترین مصالح ساختمانی است. از ویژگی اصلی آن می توان در دسترس بودن مواد اولیه و ارزان بودن را نام برد. هنگامی که بتن ریخته می شود، ممکن است صدها یا حتی هزاران حباب هوا ایجاد شود که به طور قابل توجهی آن را تضعیف می کند. راه حل اصلی جهت از بین بردن این حباب ها لرزش و ارتعاش بتن است که این عمل به وسیله شیلنگ های ویبراتور انجام می گردد. به طوری که در هنگام لرزش در بتن کمک به آزاد سازی حباب هاب هوا و آب گیر کرده در لایه های بتن می شود. و بدین شکل بتنی یک پارچه خواهیم داشت.
اگر این عمل انجام نشود پس از خشک شدن و گیرایش کامل بتن حباب های آب تبخیر شده و حباب های هوا از بین می رود. در نتیجه بتنی همانند اسفنج خواهیم داشت که بسیار ضعیف و در اصطلاح بتن کرمو می شود.
شیلنگهای ویبره در ابعاد  1و 1.5 و 2 و 2.5 و 3 اینچ تولید و به بازار ارائه میشود. برای آگاهی از قیمت شیلنگ ویبراتور بتن باید با فروشندگان معتبر این ابزار تماس بگیرید.

نحوه انتخاب شیلنگ ویبره بتن:

شیلنگ ویبراتور مکانیکی (شیلنگ ویبراتور بتن)

پر استفاده ترین نوع شیلنگ ویبره بتن که به واسطه موتور ویبراتور برقی، بنزینی و یا دیزل نیروی محرکه آن تامین و در پروژه های گوناگون به کار گرفته می شود.

شلنگ ویبراتور دریلی

در پروژه های ساختمانی، جدول سازی و ستون ریزی با حجم های متوسط و کوچک کاربرد فراوان دارد. این شیلنگ ویبراتورها به دلیل حمل و نقل آسان برای اپراتور، وزن کم و کاربری عالی بسیار پرطرفدار می باشند.

شیلنگ ویبراتور برقی

شیلنگ ویبراتور برقی همانطور که از نامش پیداست برای کار نیاز به نیروی برق دارد. انواع مختلف این ابزار با کانورتور، دور بالا، دریلی و … در بازار ارائه میشود.

شیلنگ ویبراتور بادی

در پروژه هایی که کمپرسور هوا در محل پروژه وجود دارد، یکی از ایده آلترین انتخاب ها، شیلنگ ویبراتور بادی می باشد.

شیلنگ ویبراتور دوشی و پرتابل

در پروژه هایی که فضای مانورکم بوده و همچنین نمی توانیم در هر لحظه مکان موتور ویبراتور را تغییر دهیم، از شیلنگ ویبراتور دوشی و پرتابل که دارای موتور و شیلنگ یکسره بوده و به دلیل وزن پایین به راحتی توسط اپراتور حمل می شوند، استفاده می گردد. دقت و قیمت شیلنگ ویبراتور دوشی بالا بوده از این رو تنها در پروژه های با دقت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

شیلنگ ویبراتور کانورتوری

شیلنگ ویبره کانورتوری نوعی شیلنگ ویبراتور برقی بوده که در پروژه های گسترده و با حجم های وسیع همچون سدسازی و ساخت راه آهن، که نیاز داریم چندین اپراتور به صورت همزمان عمل ویبره زنی در بتن را انجام دهند، مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات با برق 3 فاز کار نموده و ایمنی بسیار بالایی دارند.

 

فاکتورهای کار با شیلنگ ویبره

حداکثر هر لایه بتن ریزی باید 50 سانتی متر باشد و شیلنگ ویبراتور را نباید بصورت افقی در بتن تکان داد.
شیلنگ ویبره باید بصورت عمئدی در بتن فرو برود.
شیلنگ ویبراتور باید با وزن خود در بتن فرو برود و تا 15 سانت در بتن فرو برود.
ویبرهه را در حدود 5 الی 15 ثانیه بصورت عمودی در بتن جابجا کنید و در رابطه با ارتعاش بیش از حد بتن نگران نباشید.
شیلنگ ویبراتور را به آرامی و به تدریج با بالا و پایین کردن از بتن خارج کنید تا حباب هوا وارد بتن نگردد.
در موقع خارج شدن سر شیلنگ ویبراتور از داخل بتن در این قسمت ویبراتور ار به سرعت خارج کنید.